Rodzina

Gdy Twoja pociecha potrzebuje ciekawego zajęcia…

To powszechny obrazek – dzieci wchodzą nam na głowę, a my nie znajdujemy sposobu, jak je wciągnąć do zabawy, by odetchnąć po całym dniu pracy. Jeżeli marzymy o chwili relaksu, przydałby się w domu ktoś tak niezastąpiony jak dziadek lub babcia. Czy bez pomocy oczekuje nas kompletny niedobór pomysłów? Wcale nie musi być aż tak źle.

Dzieci mogą prędko się znudzić. Czy jest na to jakaś rada?

Dawno minęły lata, gdy do wciągającej zabawy nadał się konar drzewa lub osiedlowa ławka. Książki i popularne dawniej metody spędzania czasu słabo działają. Można tego żałować, ale dzieci bez nakierowania na zabawę najczęściej nie są zainteresowane kontaktem z rówieśnikami. Malec staje się wtedy kapryśny, płacze, niekiedy staje się agresywny, co udziela się rodzicom i może być powodem przykrych kłótni. Co począć? Ano trzeba wpaść na trop
jakichś sposobów.

Jakie zabawy mu zaproponować?

Pomysłów jest bardzo wiele, choć potrzeba bezpośrednio szczerze powiedzieć, że każda zabawa może się naszym dzieciom spodobać. Warto podtrzymać kontakty z osobami o podobnych problemach, a jeśli to się nie sprawdzi, zainteresujmy latorośl przykładowo planszówkami, które da się znaleźć w pobliskiej bibliotece albo tym podobnej placówce. Najlepsza gra może nie spełnić oczekiwań, toteż miejmy na uwadze sprawdzenie nieocenionej bazy konceptów, czyli internetu. Należy wprowadzić do wyszukiwarki wyrażenie „animacje dla dzieci pomysły” – każdy rezultat pozwoli nam zapoznać się z mnóstwem propozycji oryginalnych zabaw i zajęć dla pociech bez względu na płeć i wiek.

Fajnie jest liczyć na kogoś z rodzeństwa

Zasada jest zawsze ta sama – im liczniejsze grono uczestników zabawy, tym łatwiej uda się zorganizować porywające zajęcia. Idealnie przy większej ilości dzieci doskonale sprawdzą się rozmaite ściganki i grupowa rywalizacja, np. ściganie w parach z balonami wypełnionymi wodą lub z jajkiem na łyżce (jeśli mamy nowy dywan, lepiej dać dzieciom ugotowane na twardo). Zwycięstwo będzie należeć do tej pary, która minie metę bez zniszczonego zestawu. Należy powiedzieć, że odmian tej gry mamy prawdziwe multum, a wszystkie je prosto odnaleźć w internecie.