Biznes

Jakie błędy zazwyczaj zdarzają się managerom?

Tylko ktoś, kto nie podejmuje żadnych czynności, nie popełnia błędów. Gdy twierdzimy inaczej, jesteśmy ślepi i głusi na życie. Przed błędami nie ochroni wiek, doświadczenie ani stanowisko. Które jednakże najczęściej przytrafiają się liderom? Jak zapobiegną temu szkolenia dla managerów?

Cóż poczniemy bez właściwej komunikacji

Nie tylko w pracy potrzebna jest właściwa komunikacja, ale w wewnątrz przedsiębiorstwa jej zła kondycja bywa przyczyną wielu niepowodzeń. Pośród najczęściej spotykanych błędów managerów jest słaba sztuka porozumiewania się z grupą, ale także z innymi pionami. Nieodpowiedni przekaz oczekiwań oraz brak jasnych decyzji i wypowiedzi sprawiają, że rodzą się plotki, nieporozumienia, a nawet dublowanie kompetencji. Korekta komunikowania się między szefem a resztą zespołu mogłoby nastąpić za sprawą szkolenia dla managerów. To dobra okazja, by poradzić sobie z niedobrą komunikacją, nie tylko zespołową.

Czy managerowie nie popełniają błędów?

Pewna część managerów, nawet tych zarządzających małymi grupami pracowników, ma się za nieomylnych. Stawia tylko na autorskie rozwiązania i zapomina, że to osłabia siłę twórczą, poza tym zabija w podwładnych pomysłowość. Każdy projekt, który nie pochodzi spod rąk szefa, będzie uchodzić za fakt niewart uwagi. Czy da się takimi metodami zbudować dobrze pracującą grupę zadaniową? Szkolenia dla managerów pomogą dostrzec problem i nauczą pracy zespołowej bez uszczerbku dla ambicji lidera.

Prowadzenie spotkań to również sztuka

Nie da się ukryć, że zebrania zwykle należą do chaotycznych. To wykroczenie można przypisać nawet rutynowanym managerom. Niejasny message, bylejakość prowadzenia zebrania, a więc i duża chaotyczność. Personel zarządzający powinien skorzystać ze szkolenia dla managerów, aby przypomnieć sobie niełatwą umiejętność przewodniczenia zebraniu.

System motywacyjny

Pomysłowość i efektywność – oto co zdobywa się dzięki wprowadzeniu odpowiedniego systemu motywacji. Niestety firmy często nie dopasowują premii i bonusów dodatkowych do preferencji swoich pracowników. Scenariusz zarzucania zadaniami zamiast docenienia zazwyczaj przynosi opłakane skutki.

Ostrożnie z nowymi modami w zarządzaniu
Zarządzanie, jak każda dziedzina życia, podlega różnym nowinkom i modom. Niestety, najczęściej dzieje się z nimi to, co zawsze w takim przypadku – odchodzą w niebyt. W zarządzaniu nie ma miejsca na eksperymenty, dlatego że metody skutecznego przewodzenia grupie są stosowane nie od dziś.

Wszystkie powyższe błędy łączy to, że można je popełniać w mniejszym natężeniu. Szkolenia dla managerów dopasowane do potrzeb instytucji dają możliwość, by się z nimi rozprawić, zwiększyć efektywność współpracy i w dobrej aurze osiągać dodatnie saldo.