Zdrowie

Metale ciężkie w naszym jadłospisie – czy trzeba się ich obawiać?

Obciążające tkanki metale ciężkie to jedne z najbardziej szkodliwych pierwiastków dla kondycji człowieka. Potrafią przyczynić się do deregulacji immunologi człowieka, mogą wpływać na mutowanie genów, a także zniekształcić ich ekspresję, co w efekcie prowadzi do problemów autoimmunologicznych, alergii czy nowotworów. Ponadto np. rtęć czy miedź identyfikuje się jako zagrożenia chemiczne, co może mieć przyczynę w obecności w pokarmie – ich stężenie jest zależne od kondycji upraw czy hodowli. Jak sprawdzić zagrożenie tymi substancjami tkwiącymi w pożywieniu? Odpowiedzią na ten problem może okazać się soeks ecovisor f4.

Skażenie metalami ciężkimi w jedzeniu

Obecność metali ciężkich w jedzeniu i piciu jest częstym powodem ciężkich stanów, tak przewlekłych, jak i nagłych. Najbardziej gwałtowne reakcje organizmu wynikają z nadmiaru miedzi, rtęci czy astatu. Dopiero po upływie dłuższego czasu mogą ujawnić się schorzenia przewlekłe, przez cały okres inkubacji przyjmując formę bezobjawową. Groźne pierwiastki, które przenikną do organizmu człowieka, deformacje w syntetyzowaniu białek i perturbacje w procesie produkcji energii, co przynosi jeszcze groźniejsze choroby. Zauważono bezpośrednie odniesienia pomiędzy umieralnością o na raka a występowaniem metali ciężkich w otoczeniu człowieka. Do ludzkiego ustroju metale ciężkie przechodzą przez skórę, przez układ oddechowy oraz drogą pokarmową. Gdy pokonają barierę, gromadzą się nade wszystko w narządach odpowiedzialnych za detoksykację, a więc w wątrobie i nerkach. Specjaliści dostrzegają kości, mózg i mięśnie w roli miejsca zawierającego kolejne usytuowanie tej obecności. Jednym z podstawowych zadań profilaktycznych pozostaje wyrażenie stopnia absorpcji metali ciężkich w posiłkach. Z tego powodu stworzono Provisional Tolerance Weekly Intake, czyli wskaźnik PTWI , określający tymczasowe tygodniowe pobieranie szkodliwych pierwiastków.

Uważaj na te metale obecne w ulubionych potrawach

Czy można całkowicie zawierzyć producentom artykułów spożywczych? Etykieta produktu nie wymienia metali ciężkich jako składnika! Optymalnym patentem może być wybór testera żywności – soeks ecovisor f4. Jednakże osoby, które nie są zainteresowane tym urządzeniem, a chcą wiedzieć coś o metalach ciężkich w pożywieniu, muszą mieć świadomość, że do zestawu groźnych substancji należą:

Ołów – znane produkty to marchewka, buraczki , seler, a także wieprzowina (w tym podroby) i napoje sztuczne dosładzane.

Kadm – mogą to być zboża i produkty zbożowe (makarony, kasze, ryże, chleby) i warzywa, dotknięte problemem mogą być też ryby, glony morskie, owoce morza, runo leśne, wyroby czekoladowe, siemię lniane, jak i podroby.

Rtęć – jest zawarta w mieczniku, rekinie, gardłoszu, węgorzu, ośmiornicy, grenadierze, krabie, łupaczu, kurce, morszczuku, soli oraz konserwach rybnych.