Dom

Wanna dla podopiecznych z niepełnosprawnościami – gwarancja bezpiecznej kąpieli

Zamontowana na stałe wanna dla osób z ograniczeniami ruchowymi lub dla osób starszych to stały element starannie urządzonej dla nich łazienki. W sytuacji niewystarczającej ruchomości mogą one z zaufaniem i samodzielnie otrzymać nieskrępowany dostęp do higieny. Czy będzie to efektywny asortyment?

Jak funkcjonuje wanna dla niepełnosprawnych?

Musimy wyjąć od tego, że zwykłe wanny nie są identyczne z tymi, które identyfikujemy jako wanny z drzwiami. Konstrukcje, które znamy z typowego urządzenia łazienki, w przypadku niepełnosprawnych lub seniorów są znacznie mniej bezpieczne niż nawet zwykła kabina prysznicowa z obniżonym rantem lub odpływem zamontowanym w podłodze. Dzięki temu pod prysznic można się wjechać z wózkiem inwalidzkim lub sanitarnym, a użytkownik może spodziewać się pełnego zabezpieczenia. Optymalnym zakupem będzie wanna dla niepełnosprawnych, dlatego że użyte w niej mechanizmy przenoszą kąpanie niepełnosprawnym na inny stopień. Zamontuj dopasowaną wersję i zapewnij podopiecznemu komfort higieny osobistej.

Wybieramy wannę dla podopiecznych z dysfunkcjami w poruszaniu się

Jednym z kluczowych elementów, na który trzeba skierować zainteresowanie nabywając wannę dla niesamodzielnej osoby pozostaje jej wysokość. Powinna być relatywnie nieduża i korelować z usytuowaniem fotela w wózku, by osoba z niesprawnością dość prosto mogła się przesiąść do kąpieli. Najczęściej wysokość znajduje się w zakresie 0,45 – 0,55 m. Bezkonkurencyjnym wyborem okazują się jednak wanny z drzwiami. To profil decyduje o tym, że zapewniają olbrzymi komfort kąpieli i pożądaną prywatność. Konstrukcja z drzwiczkami pozwala na wchodzenie i wychodzenie podobne do postępowania z kabiną prysznicową. Dzięki obniżeniu wejścia, burty wanny mogą być wyższe. W takim układzie można myć się na stojąco lub siedząco. Na rynku są także wanny dla osób z ograniczeniami ruchu, do których na stałe wbudowano siedzenia. Nie dają one szans kąpania się w pozycji stojącej.