Zdrowie

Dobroczynne właściwości miedzi – na czym polegają?

Miedź to wyjątkowy mikroelement, który charakteryzuje się zbawiennym działaniem na nasze ciało od środka. Niedobór tego pierwiastka wpłynie na nasze zdrowie. Rozwiązaniem mogą być kubek miedziany, które w duecie z niewielką ilością wody wystarczą, aby skutecznie temu zapobiec. Jakie jest zadanie miedzi w ludzkim organizmie i w jaki sposób zapobiegać jej niedoborom?

Miedź i jej wpływ na organizm człowieka

Pierwiastek miedzi znajduje się tylko w małych ilościach wewnątrz naszego ciała, lecz mieści się w każdej jego komórce. W połączeniu z żelazem zajmuje się transportowaniem tlenu do organów. Działanie mózgu oraz prędkość przesyłania impulsów jest zależne przede wszystkim od zawartości miedzi. Miedź wpływa też na układ odpornościowy, a także obniża poziom wolnych rodników wywołujących uszkodzenia komórkowe oraz mutacje genów. Dodatkowo jest skuteczna w zapobieganiu chorobom serca i układu krążenia. Opóźnia również procesy starzenia oraz działa bakteriobójczo.

Które produkty są najlepszym źródłem miedzi w codziennej diecie?

Do grupy artykułów, które mają w składzie najwięcej miedzi, kwalifikują się przede wszystkim wątróbki, niektóre nasiona, orzechy i produkty zbożowe oraz kakao. Warto jednak mieć na uwadze to, że na jej przyswajalność wpływa mnóstwo składowych. Znacznie lepiej wchłania się do organizmu, jeśli białko pochodzenia zwierzęcego. Osoby będące na diecie bezmięsnej mają alternatywę – witamina C i węglowodany poprawiają przyswajanie tego cennego pierwiastka. Natomiast wszelkie produkty z cynkiem, cyną, fosforem, wapniem i żelazem zmniejszają przyswajalność miedzi

Kubki miedziane – czy są dobrym źródłem miedzi?

Źródło miedzi to również woda. Zawartość tego pierwiastka jest zależna od dwóch czynników – kwasowości oraz rodzaju materiału, z jakiego wykonane są rury. Woda o wysokiej twardości ma zdecydowanie mniej miedzi. Jest na to rada – kubki miedziane. Pozostawiając w nich wodę na 3-4 godziny stworzymy płyn o wysokim nasyceniu jonami miedzi oraz zrównoważonym pH. Dzięki temu zyskamy nie tylko prawidłowy poziom nawilżenia, ale przy okazji pozbędziemy się toksyn znajdujących się w organizmie. Dobrze jest mieć nawyk picia wody miedzianej każdego ranka przed posiłkiem, ponieważ świetnie pobudza to układ trawienny. Co więcej, kubki miedziane oprócz dbania o nasze zdrowie tworzą niepowtarzalny element dekoracyjny.