Zdrowie

Hemoroidy? Dasz im radę!

Rozmawiając o żylakach odbytu mamy przed sobą przypadłość, która nieleczona może skończyć się na stole operacyjnym. Ich pojawienie się zazwyczaj jest skutkiem spadku ruchu i trudności z nadwagą. Czy można znaleźć patent na zidentyfikowanie odczuwalnych symptomów hemoroidów i uniknięcie nieprzyjemnych następstw w całym przebiegu?

Skąd się biorą hemoroidy?

To małe drobne guzki na naczyniach znjadujące się w okolicy odbytu, które przy oddawanu stolca przyciskane są do ściany jelita grubego. Jeśli elementy układu działają bez komplikacji, wówczas uszczelnia się odbyt, transport kału i wiatrów, a w razie dysfunkcji tkanki jelita powiększają się i są zagrożone uszkodzeniem. Często towarzyszy temu wypływ z naczyń zmieszanej z wydzieliną z jelit, dlatego że hemoroidy wypychane są na zewnątrz podczas załatwiania potrzeby.

Jak zidentyfikować schorzenie?

Ciężko nie zorientować się i nie odczuć, że zmienia się odczuwanie w kroczu. Intensywne pieczenie i swędzenie, a także efekt oslabiającego wypychania są odczuwane podczas oddawania stolca. W niektórych przypadkach może zacząć się od przeszywającego bólu w odbycie – powoduje go zakrzep na żylakach, stan zapalny lub pęknięcie.

Metody walki zależą od poznania przyczyn

Siedzenie na kanapie i brak ruchu na świeżym powietrzu są krótką drogą do pojawienia hemoroidów. Z drugiej strony rozwojowi schorzenia sprzyja uprawianie niektórych sportów, takich jak jogging, jazda na rowerze czy hippika. Bardzo często czynnikiem wywołującym hemoroidy są przewlekłe obstrukcje. Trzeba na nie zwrócić uwagę, ponieważ zwielokrotniony nacisk na ścianki jelita to rozpoznany powód ich powstawania.

Czy można się temu nie dać?

Po piersze – powinno się postaić na zdrowszy tryb życia. Elementarna ilość ruchu oraz odżywianie, w którym nie mogą pozostać produkty sprzyjające zaparciom, np. czekolada. Musisz też uważać z alkoholem i kawą. Bardzo ważne jest również to, by nawadniać organizm, wypijając ok. 2 litrów wody dziennie. Chroń się przed skokami masy ciała i kiedy możesz – podnoś się z kanapy. Zaleca się również regularne załatwianie się, gdyż wstrzymywanie wypróżniania bez powodu wiedzie do dokuczliwych zatwardzeń.

A co z leczeniem?

Zazwyczaj leczy się hemoroidy po ujawnieniu się symptomów. Bez większego zachodu można nabyć czopki propolisowe, kremy i maści, które likwidują świąd i bolesność. Kiedy hemoroidy są większe i nawracające, rozwiązanie przynoszą inne sposoby. Można wziąć pod uwagę zabiegi takie jak obkurczanie lasrem, krioterapia, a w najcięższych sytuacjach chirurgiczne usunięcie żylaków odbytu.