Dom

Tego potrzeba do zakupu przetwornicy samochodowej

Jako wyposażenie samochodu bardzo dobrze sprawdza się przetwornica napięcia – szczególnie na daleką podróż czy na wakacje. Za sprawą tego sprzętu w aucie będzie można podłączyć dowolny aparat na prąd, który potrzebuje podłączenia takiego jak w domu. Dzieje się tak po wytworzeniu prądu 230 V, takiego samego, które mamy w domowym gniazdku elektrycznym. Zdecydowanie przed wybraniem modelu warto rozwiać pojawiające się znaki zapytania. Czy przetwornica samochodowa 2000W daje więcej opcji niż wersja 1000 W?. Czym kierować się podczas wyboru?

Typy przetwornic samochodowych – specyfika urządzenia

Wśród akcesoriów motoryzacyjnych są dostępne takie przetwornice samochodowe, jak:
1. Elektryczne IPS – z wytworzeniem napięcia określanym jako sinusoida modyfikowana. Dokładnie idzie o nieco odmienny prostokątny kierunek napięcia, który wykazuje wszystkie właściwości klasycznego przepływu sinusoidalnego w gniazdkach. Przetwornice napięcia IPS nadają się do uruchamiania sprzętów elektrycznych o rezystencyjnym typie obciążenia oraz elektronicznych. IPS okaże się użyteczny do podłączenia telefonów, nawigacji , uruchamiania laptopów, a nawet używania TV (jednak z zagrożeniem powstających przerywań na wizji i fonii).
2. Przetwornice sinusoidalne sinus – produkują one po obiegu prąd zmienny o charakterze sinusoidalnym, identycznie jak napięcie w domowej instalacji elektrycznej. Pozwalają one na zasilenie produktów wyposażonych w transformatory i silniki elektryczne. Znakomicie radzi sobie przy zasilaniu ekspresu do kawy, lodówki turystycznej bądź klimatyzatora. Przy okazji można nimi zasilać identyczne urządzenia, obsługiwane przez model IPS. Zauważmy, że wersja sinus okazuje się uniwersalna i ma szersze zastosowanie.

Jakie są różnice między 1000 A 2000 W w przetwornicy samochodowej?

Dobierając przetwornicę samochodową musimy skierować uwagę zwłaszcza na dwie moce, tzn. znamionową i maksymalną. Pierwsza z nich określana jest także mocą od poboru ciągłego. W razie potrzeby skumulowania, na przykład przy włączaniu urządzeń elektrycznych, przetwornica powinna wyprodukować większą moc w czasie krótszym niż jedna sekunda – na tym polega zastosowanie drugiego rodzaju. Należy dobrać przetwornicę w taki sposób, aby zasilane urządzenie nie pobierało wyższej mocy niż 85% mocy znamionowej przetwornicy. Np. przetwornica samochodowa 2000 W będzie niezbędna w sytuacji, gdy do akumulatora jest podłączony czajnik elektryczny o mocy 1600 W, a bywają jeszcze wyższe. Podsumowując – 2000 W to minimum przyzwoitości dla przetwornicy, a wymagający użytkownicy mogą zainteresować się wersją o mocy co najmniej 4 tys. W.