Różności

Alimenty natychmiastowe – warto je poznać

W chwili rozwodu przychodzi czas, w którym na tapet trafia problem świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci rozstających się rodziców.

Całkiem niedawno pojawiła się obietnica nowego wariantu pomocy dla rozbitych rodzin w formie tzw. natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych, które mają znacznie ułatwić otrzymanie świadczeń pieniężnych dla dzieci.

Nowa forma pomocy dla samotnych rodziców – na czym polega i jak z niej skorzystać?

Każde pieniądze, które w wyniku orzeczenia sądu są kierowane do jednego z rodziców jako środki konieczne do zapewnienia dalszego wychowania dzieci pozostających pod opieką jednego z rodziców oraz pomocy w zapewnieniu wszelkich najpotrzebniejszych środków do ich dalszej edukacji, rozwoju fizycznego i umysłowego , a także życia, noszą nazwę świadczeń alimentacyjnych.
W sytuacji, gdy starasz się odnaleźć prawnika z doświadczeniem, który szybko pomoże Ci podczas walki o uzyskanie alimentów, po prostu wpisz w okienku przeglądarki internetowej frazę alimenty Kraków, Poznań bądź Łódź. Ułatwi to znalezienie specjalisty, który zajmie się przygotowywaniem dokumentacji i przejmie rolę w sądzie, a poza tym posłuży dobrą radą i pomoże w rozwiązywaniu aktualnych trudności.

Nowe postanowienia związane z alimentami stanowią, że każdy dostarczony do sądu pozew musi być rozpatrywany jak najszybciej, a w przypadku opóźnień, w terminie do 14 dni od daty wniesienia pozwu. Skutkiem będzie wydanie nakazu zapłaty, przeznaczonego do natychmiastowego wykonania. Możliwość uzyskania alimentów natychmiastowych to opcja dla osób, które nie korzystały do tej pory z podobnych świadczeń. Oczywiście utworzenie nowych przepisów cały czas umożliwia uzyskanie alimentów zgodnie z wcześniejszymi zasadami.

Jaka jest kwota natychmiastowego świadczenia alimentacyjnego?

Kwota możliwych do uzyskania alimentów będzie wyliczana przy użyciu stworzonych w tym celu algorytmów, złożonych z liczb określających wysokość aktualnego minimalnego wynagrodzenia i liczba dzieci pod opieką.

Przysługująca kwota alimentów będzie odpowiednikiem konkretnej części tzw. kwoty przeliczeniowej. Za taką kwotę przeliczeniową ma być uznawana dwukrotność najniższego wynagrodzenia za pracę za następny rok podzielona na dwa i dodatkowo przez współczynnik dzietności z ubiegłego roku.

Do wypłaty alimentów wymagane będzie tzw. postępowanie nakazowe alimentacyjne. Walka o alimenty zaczyna się w chwili złożenia odpowiedniego wniosku oraz wszystkich niezbędnych dokumentów wraz z oświadczeniem wnioskodawcy bądź jego przedstawiciela. Przed rozpoczęciem czynności sądowych, konieczne jest też załączenie wraz z pozwem kilku ważnych informacji, czyli wysokości dochodów, wydatków przeznaczanych na utrzymanie oraz liczby dzieci będących pod opieką. Poza tym potrzebny jest również dokument potwierdzający, że sąd nie wszczął sprawy rozwodowej nie toczy się sprawa rozwodowa bądź sprawa o separację.