Dom

Pościel dla niemowląt i starszych dzieci

Czy wiesz, że jedna trzecia egzystencji spędzamy na spaniu? Ale przecież w wieku rozwojowym, a zwłaszcza w pierwszych czterech latach człowiek spędza z zamkniętymi oczyma jeszcze dłużej. Opłaca się postarać się o to, by ten czas kojarzył się z odpoczynkiem dzięki pościeli – prześcieradła, poduszki, a także łóżko będą mieć znaczenie w sprawie jakości snu. Prześcieradła i komplet pościeli mogą również stać się ozdobą wnętrza dla dzieci. Jak zestawić poszczególne elementy, aby odpowiednio odgrywały przypisane im role?

Na start – najlepsze beciki lub rożki

Po urodzeniu dzieci mogą spać w którymś z z rożków i becików z perskiej bawełny, ewentualnie uzupełnionej o delikatną tkaninę Minky. Przeznacza się je do starannego owijania maluszków – niemowlaków i noworodków, zaś po rozłożeniu przejmą rolę podłoża do wspólnej pasji baraszkowania.

Odporność malucha dopiero się kształtuje, dlatego dziecko musi być starannie otulone, by zabezpieczyć w ten sposób warunki podobne do tych w łonie matki. Zdrowy sen bobasa to rezultat delikatnego owinięcia i wygenerowania przyjaznego środowiska dla maluszka.

Wymiary pościeli i kołder dla najmłodszych

To nie jest proste – precyzyjnie dopasować format kompletu bielizny pościelowej do formatu pościeli. Wartości – długość oraz szerokość – podawane są w centymetrach. Oczywiście w przypadku zestawu powinny się one zgadzać z pościelą. Zaleca się zmierzyć materac, ponieważ długość pościeli winna zgadzać się z jego rozmiarem, zaś szerokość może być nieco większa, co pozwoli na pełne jego zakrycie.

Dla niemowlaków i dzieci do piątego roku optymalna okazuje się kołdra w formacie 100×135 cm (100 x 140 cm) lub 60 x 120 cm (60 x 100 cm) plus niewielka poduszka 40 na 60 cm. W takich rozmiarach pościel na pewno zaspokoi podstawowe potrzeby dziecka.

W następnych pięciu latach (6-10 rok) musimy dziecku zakupić kołdrę 140×200 cm i poduchę 70×80 cm.

160-200 cm kołder oraz 2 poduszki 70 na 80 cm to komplet akurat dla młodych ludzi, którzy zaczynają czas dojrzewania. Najlepiej też sugerować się warunkami fizycznymi dziecka, czyli najczęściej wzrostem. Kiedy będzie już więcej niż 160 cm, należy poszukać kołdry dłuższej o następne 20 cm. Warto na dłużej wstawić do dziecięcego pokoju większe łóżko i taką samą pościel – przez kilka lat nie będziemy musieli martwić się o ich wymianę.

Rozmiar prześcieradła

Zbyt małe prześcieradła niż powierzchnia materaca będą się rolować i marszczyć. Dobry sen zależy między iinymi od tego, czy nic nam się nie zsuwa, spada, zwija, co za każdym razem może zakłócić przebieg snu. Dobrą opcją dla dzieci mogą być prześcieradła z gumką dopasowane do formatu materaca. Właściwie dopasowane zagwrantują, że całość finalnie pozostanie tam gdzie ma być.